WTEON HYS 09 5.0 FEFH GLGR
Inquire
Information
AI Powered Fully Automatic Top Load Washing Machine.
| Model Color | Glacial Grey |
| Capacity | 9 |
| Max RPM | 650 |
| Motor Type | Induction Motor |
| Net Weight (kg) | 40.50 kg |
| Net Dimensions (W*D*H) mm | 620 X 605 X 1030 mm |
| Rated Voltage | 230 V |
| Rated Frequency | 50 Hz |
| Heater Rating (W) | 1450 |
| Motor Wattage | 150 W |
| Star Rating | 5 Star |
| Product Warranty (Comprehensive) | 2 |
| Motor Warranty | 10 |
| Cabinet Color | Glacial Grey |
| Front Panel Color | Glacial Grey |
| Lid Type | Soft Closure |
| Control Panel | Back Panel |
| Detergent Dispenser | Detergent + Softener |
| Inlet Valve Type (2Way/3Way) | 2 Way (Cold) |
| Power Cord Type | 16A |
| Pulsator Dia | 398 mm |
| Pulsator | Qudra Steel |
| ~Zero Pressure Technology^ | The unique zero pressure technology fills the tub 60% faster. *Results are based on internal lab tests done on select Godrej models at low water pressure of 0.2 bar under specific test conditions & may vary depending on testing conditions. |
| Inbuilt Heater | Heats water up to 60 ºC for a hygienic wash. |
| Acu Wash Drum | Provides gentle yet effective scrubbing with optimally designed, evenly spaced contours on the drum. |
| Magic Lint Filter | Magic lint filter collects lint even at low water levels. |
| Tub Clean | Cleans the tub, lint filter, pulsator and balancer ring thoroughly. Regular tub clean aids in better washing and machine maintenance. |
| Quick Wash | Efficiently completes the laundry in under 30 minutes. |
| Special Sari Wash | Get the right care for your saris. |
| Soft Shut Lid | The lid gently closes, to protect you from injuries. |
| Auto-resume | During a program operation, if there is a power cut, the machine memorises the program operation & on restoration of incoming power, the machine will resume from exactly where it stopped. |
| Cloth Load Sensor | The machine comes with a cloth load indicator which indicates the weight of the dry load of clothes on the digital panel, enabling the user to be aware of the correct load that should be fed in the machine. |
| Child Lock | You can lock all the buttons on the control panel so that the settings do not get altered. |
| 5 Star Energy Rating | 5 Star energy rating as per BEE 2024 norms to optimise electricity-consumption & give higher savings. |