Information
Powerful & durable to enjoy deep cleansing with 5-year motor warranty, rust-proof body, and tri-roto scrub pulsator.
-
Capacity
7.5 Kg
-
Motor Warranty
5 Years
-
Comprehensive Warranty
2 Years
-
Customisable Wash Programmes
3
-
Energy Rating
5 Star
| Active Soak | Yes, Up To 25 Min |
| Buzzer | Yes |
| Model Name | WS EDGE 75 5.0 TB3 M WNRD |
| Spin Timer | 5 Min |
| Wash Capacity | 7.5 Kg |
| Wash Programmes | Gentle, Daily-wash And Strong |
| Body | Rust-proof Polypropylene Body |
| Control Method | Electromechanical |
| Dimensions (H x W x D) | 975 mm x 820 mm x 485 mm |
| No. Of Wash Programmes | 3 |
| Spin Shower | Yes |
| Wash And Spin Lid | Transparent Toughened Glass |
| Wash Motor (Input Wattage) | 370 W |
| Wash Timer | 15 Min |
| Wheels | Yes |
| Wash Technology | Tri-roto Scrub Pulsator |
| Wash Motor Warranty (yrs) | 2 |
| Wash Tub Capacity | 70 |
| Micro Filter | Yes |
| Spin Motor (Input Wattage) | 200 W |
| Net Weight | 26.6 Kg |
| Motor Warranty | 5 Years |
| Comprehensive Warranty | 2 Years |
| Wash up to 8 bed sheets | Based on internal tests, this feature allows you to wash up to 8 king-sized bed sheets at a time. |
| Spotless cleaning at every spot | With three roto wheels mounted on the pulsator, the machine is designed for super efficient cleaning, making the clothes move fluidly and targeting every spot of the clothes. |
| Select, set, relax. | All the machine needs is for you to move the knobs to select a programme and set a duration. After that, you can just leave the machine to let the operation happen. |
| Effective scrub action | The wash tub walls have ridges that help in scrub action for all sides evenly. |
| Thorough wash for heavy laundry | It gives a thorough cleaning and makes it easy to wash heavy laundry and everyday clothes. |
| Ditch the soak bucket | Ditch the bucket! Pre-soak your clothes for up to 25 mins in the machine itself before the start of the wash cycle. The pulsator movement will also provide hand-scrub action to loosen tough stains. |
| Get a lint-free wash | Collects lint, fluff, and particles even at low water levels, so that the clothes come out clean and fresh after every wash. |
| End-of-cycle buzzer | The machine is equipped with a buzzer sound to indicate when the load is ready, so you don't need to keep checking or wait around. |
| Memory backup | The machine starts from where it left off, in case of a power outage. |
| Anti-rust body | The exterior is made of rust-proof polypropylene. The wash tub is made of 304 surgical-grade stainless steel. |
| Spin Shower | Unique rain-shower rinse mechanism for better detergent-removal. |
| Water-protected Rear Control Panel | Control panel is located at the back, so that the clothes can be removed easily, without worrying about getting the panel wet. |
| Water Level Indicator | This function ensures that excess water is not used. |
| 3 Wash programmes | 3 different wash programmes to select for various types of laundry, suitable for heavy to delicate baby clothes. |
| Strong Wash Programme | Heavy soiled and dense clothes can be easily washed. |
| 1440 RPM Spin Motor | Facilitates better and faster drying with higher moisture-removal. |
| Toughened Glass Lid | The toughened glass lid can withstand the weight of a 1 Kg metal ball, is heat and impact-resistant, and dampens sound adding to the aesthetics. |
| Castor Wheels | Helps to easily move the machine. |
| 5-star Energy Rating | 5-star energy rating as per BEE 2023 norms to optimise electricity-consumption and give higher savings. |