WSEDGE 75 5.0 CPLS WNRD
Inquire
Information
Experience superior cleaning with 5-year motor warranty, rust-proof body, tough glass lids, and tri-roto scrub pulsator.
-
Capacity
7.2 Kg
-
Motor Warranty
5 Years
-
Comprehensive Warranty
2 Years
-
Customisable Wash Programmes
2
| Active Soak | Yes, Up To 25 Min |
| Buzzer | No |
| Model Name | WS EDGE CLS+ 7.2 TN3 M WNRD |
| Spin Timer | 5 Min |
| Wash Capacity | 7.2 Kg |
| Wash Programmes | Regular And Strong |
| Body | Rust-proof Polypropylene Body |
| Control Method | Electromechanical |
| Dimensions (H x W x D) | 953 mm x 806 mm x 481 mm |
| No. Of Wash Programmes | 3 |
| Spin Shower | Yes |
| Wash And Spin Lid | Toughened Glass |
| Wash Motor (Input Wattage) | 370 W |
| Wash Timer | 42 Min |
| Wheels | Yes |
| Wash Technology | Trio Scrub Pulsator |
| Warranty | 5-year Warranty On Wash Motor And 2-year Warranty On Entire Washing Machine |
| Micro Filter | Yes |
| Spin Motor (Input Wattage) | 200 W |
| Wash Tray | No |
| Cable Winder | No |
| Detergent Box | No |
| Lint Collector | Yes |
| Wash Tub LED | No |
| Net Weight | 27 Kg |
| Motor Warranty | 5 Years |
| Comprehensive Warranty | 2 Years |
| Higher pressure for a better wash | Water gushes out at high pressure, to mix the detergent better and provide a hard-hitting motion from the top as well. |
| Strong water flow to remove dirt | Moves the water around in a strong circular motion, like in a storm, to get the grit and dirt out of the clothes |
| Select, set, relax. | All the machine needs is for you to move the knobs to select a programme and set a duration. After that, you can just leave the machine to let the operation happen. |
| Effective scrub action | The wash tub walls have ridges that help in scrub action for all sides evenly. |
| Ditch the soak bucket | Pre-soak your clothes for up to 20 mins in the machine itself before the start of the wash cycle. The pulsator movement will also provide hand-scrub action to loosen tough stains. |
| Get a lint-free wash | Collects lint, fluff, and particles even at low water levels, so that the clothes come out clean and fresh after every wash. |
| Memory backup | The machine starts from where it left off, in case of a power outage. |
| Anti-rust body | The polypropylene body makes the machine 100% rust-proof. |
| Toughened glass lid | The toughened glass lid can withstand the weight of a 1 Kg metal ball, is heat and impact-resistant, and dampens sound adding to the aesthetics. |
| Castor wheels | Helps to easily move the machine. |
| Spin Shower | Unique rain-shower rinse mechanism for better detergent-removal. |
| Water-protected Rear Control Panel | Control panel is located at the back, so that the clothes can be removed easily, without worrying about getting the panel wet. |
| Water Level Indicator | This function ensures that excess water is not used. |
| 2 Wash Programmes | 2 Wash Programmes to choose from. |
| Strong Wash Programme | Heavy soiled and dense clothes can be easily washed. |
| 1440 RPM Spin Motor | Facilitates better and faster drying with higher moisture-removal. |