WFEON CRS 8012 5.0 FKEDM CNGR
Inquire
Information
Front Load 8 KG 5 Star Eon Cresta Candy Grey
-
Capacity
8kg
| Model Color | Metallic Black |
| Capacity (Washing) | 8 |
| Max RPM | 1200 |
| Motor Type | Universal |
| Net Weight (kg) | 64.6 |
| Net Dimensions (W*D*H) mm | 596*554*840 |
| Rated Voltage | 230 V |
| Rated Frequency | 50 Hz |
| Heater Rating (W) | 1800 |
| Star Rating | 5 Star |
| Product Warranty (Comprehensive) | 2 Years |
| Motor Warranty | 10 Years |
| Cabinet Color | Metallic Black |
| Front Panel Color | Metallic Black |
| Display Type | LED |
| Door Switch Type | Thermal |
| Power Cord Type | B-5, 16A |
| Heater Type | Heater + NTC+ Turbidity |
| Motor Warranty | 10 Years |
| Comprehensive Warranty | 2 Years |
| Rinses out upto 50% more detergent residue. | AI monitors water turbidity, ensuring thorough cleaning and gentle care. |
| Turbidity Monitoring | Advanced AI technology that intelligently monitors water turbidity, adding extra rinses as needed, for a deeper removal of detergent and dirt, protecting your skin and clothes |
| 1200 RPM Spin Motor | Facilitates better and faster drying with higher moisture-removal. |
| Steam Wash | Deep cleans your clothes hygienically . Washes away the dirt and the wrinkles. |
| 95°C Hot wash | Heats water up to 95°C. Ensures a hygienic wash. |
| Eco-Wash | Automatically adjusts water temperature & spin speed based on cloth load. Saves energy & water. |
| Sports Shoes Wash | Designed to keep your sports shoes new looking. *Check shoe label for machine wash compatibility |
| Bulky | Heavy duty wash program for bulky clothes like bedsheets, curtains, blankets etc |
| 12 Wash Programs | 12 wash programs to suit diverse fabrics and laundry needs, for added convenience. |
| Hygiene Wash | Rigirous prog to remove bacteria germs |
| Rinse Hold | Holds water before spin - spins only after the command |
| Spin Only | For those who washes clothes outside eg black whihc catches lint / dress hand wash to avoid smell & water dripping for quick dry (to be edited) |
| Quick 15 | Quick 15 minute wash. Useful for small loads of lightly soiled clothes or when you are in a rush. |
| Extra Rinse | An additional rinse to get rid of any residual detergent. |
| Pre-Wash | Get rid of excess dust which may be settled on clothes, prior to the wash. |
| Advanced Tub Clean | Washes the drum hygienically at 90°C. Also get automated drum clean reminders after every 45 cycles, through blinking LED display. Regular drum clean delivers better washes & keeps clothes new looking. |
| Stain Wash | Fights 100+ Stains including tough stains like pickles! |
| Child Lock | Child Lock prevents accidental change in control panel settings . A safety door cover prevents children from accidentally touching the portion of the door which may be in contact with hot water. |
| 10 Year Motor Warranty | 10 year warranty on the motor. Assured peace of mind. |
| 2 year Comprehensive Warranty | 2 year comprehensive warranty. Stay worry free. For details, refer to the manual |
| Delay Start | Schedule your wash at your convenience, with up to 24 hours delay. |
| Upto 30 min faster drying | A smartly designed drum with higher perforations ensures faster drying, saving / time. |
| Woolens Safe | Gentle care for your woolens. Stay winter ready. |
| Baby Care | High temperature wash with extra rinse to keep your baby's clothes safe and stain free. |
| Gentle Wash | Hand wash like care for delicate clothes with a low spin speed program. |
| Advanced Digital Display | Attractive digital display that shows remaining cycle time and provides easy controls for the machine. |