Godrej GMX 519 CP1 White Rose
Inquire
Information
A cooking delight with 125 instacook recipes and a 3-year warranty for assurance of longer life.
-
Capacity
19 L
-
Power Levels
10
-
Magnetron Warranty
3 Years
-
Comprehensive Warranty
1 Year
| Cabinet Colour | Black |
| Capacity | 19 Litres |
| Cavity Type Stainless | Stainless Steel |
| Child Safety Lock | Yes |
| Combination Cooking | Yes |
| Crusty Plate | No |
| Defrost | Yes |
| Deodoriser And Steam Clean | No |
| Door Type | Push Button |
| Dual Thermal Protection | No |
| Express Cooking | Yes |
| Functions Available | Solo, Grill, Convection |
| Grill Input Power | 230 W |
| Glass Finish | Floral |
| Grill Rack (Doubled-sided/Single-sided) | Single-sided |
| Health Fry (Oil-free Recipes) | No |
| Healthy Barbeque | No |
| Healthy Bread Basket | No |
| Healthy Breakfast And Snacks | Yes |
| Healthy Desserts And Soups | No |
| Healthy Fermentation | No |
| Healthy Indian Tadka | Yes |
| Heater Type | Quartz |
| India's Best Recipes | Yes |
| Instacook Menus | 125 |
| International Recipes | No |
| LED Display | Yes |
| Microwave Input Power | 230 W |
| Microwave Output Power | 800 W |
| Model Name | Godrej GMX 519 CP1 White Rose |
| Multistage Cooking | Yes |
| Net Weight | 15 Kg |
| No. Of Heaters | 2 |
| Power Levels | 10 Levels |
| Paneer, Ghee And Curd | No |
| Product Dimensions (H x W x D) | 240 mm x 430 mm x 320 mm |
| Rotisserie Rack | No |
| Touch Keypad | Yes |
| Triple Thermal Protection | No |
| Warranty On Magnetron | 3 Years |
| Magnetron Warranty | 3 Years |
| Comprehensive Warranty | 1 Year |
| Cook from 125 pre-programmed meals | Godrej microwave oven has 125 pre-programmed Indian and international Instacook menus, the highest in its segment. |
| Get faster and even cooking | The unique multi-distribution system distributes heat evenly, resulting in even and faster cooking. |
| Godrej Instachef App | The Godrej Instachef app is a useful aid with 450 recipes and 32 videos to help you make the most of your Godrej microwave oven. |
| Digital Display | The digital display shows the time the food has been cooking inside the Godrej microwave oven. |
| Child Lock | The child lock function prevents keys from getting accidentally pressed, avoiding any interruption while cooking in the Godrej microwave oven. |
| 3-year Warranty On Magnetron | 3-year warranty on magnetron and a 1-year warranty on the entire oven. |
| "The stainless steel cavity of the Godrej microwave oven is more durable, hygienic, aids in better heating and is easy to clean. " | "The stainless steel cavity of the Godrej microwave oven is more durable, hygienic, aids in better heating and is easy to clean. " |
| Cook any recipe in just 4 steps | Cook any recipe in the Godrej microwave oven in just 4 easy steps. |
| Easy cooking via presets | Preset menus for the best recipes from across India in your kitchen. |
| Healthy Indian tadka | Make an authentic Indian dish by using the healthy Indian tadka function. |
| Healthy breakfast and snacks | Preset menus for breakfast dishes or light snacks like upma, poha, etc. |
| Uniform rotisserie cooking | The 360-degree motorized rotisserie rotates automatically, cooking and grilling the food uniformly from all sides. |