GME 734 CR1 PM Violet Floral
Inquire
Information
Features a dual grill, a 5-year warranty and 375 Instacook recipes. A must-have for every kitchen
-
Capacity
34 L
-
Power Levels
5
-
Magnetron Warranty
5 Years
-
Comprehensive Warranty
1 Year
| Cabinet Colour | Black |
| Capacity | 34 Litres |
| Cavity Type Stainless | Stainless Steel |
| Child Safety Lock | Yes |
| Combination Cooking | Yes |
| Convection Input Power | 2500 W |
| Crusty Plate | Yes |
| Defrost | Yes |
| Deodoriser And Steam Clean | Yes |
| Door Type | Pull |
| Dual Thermal Protection | No |
| Express Cooking | Yes |
| Functions Available | Solo, Grill, Convection |
| Grill Input Power | 1100 W |
| Glass Finish | Plain |
| Grill Rack (Doubled-sided/Single-sided) | Single-sided |
| Health Fry (Oil-free Recipes) | Yes |
| Healthy Barbeque | Yes |
| Healthy Bread Basket | Yes |
| Healthy Breakfast And Snacks | Yes |
| Healthy Desserts And Soups | Yes |
| Healthy Fermentation | Yes |
| Healthy Indian Tadka | Yes |
| Heater Power | 2500 W (Max) |
| Heater Type | Grill |
| India's Best Recipes | Yes |
| Instacook Menus | 375 |
| International Recipes | Yes |
| International Recipes | Yes |
| LED Display | Yes |
| Microwave Input Power | 1550 W |
| Microwave Output Power | 1000 W |
| Model Name | GME 734 CR1 PM- Violet Floral |
| Multistage Cooking | Yes |
| Net Weight | 18.6 Kg |
| No. Of Heaters | 2 |
| Power Levels | 5 Levels |
| Paneer, Ghee And Curd | Yes |
| Product Dimensions (H x W x D) | 315 mm x 519 mm x 478 mm |
| Rotisserie Rack | Yes |
| Touch Keypad | Yes |
| Triple Thermal Protection | Yes |
| Warranty On Magnetron | 5 Years |
| Magnetron Warranty | 5 Years |
| Comprehensive Warranty | 1 Year |
| Easy cooking via presets | Godrej microwave oven has 375 pre-programmed Indian and international Instacook menus, the highest in its segment. |
| Easily clean food stains | Steam clean function uses steam to loosen any food particles stuck on the cavity walls, making it easy to wipe off with a cloth. |
| Power saving mode | Power saving mode in Godrej microwave oven reduces energy consumption by turning off the display. |
| Fry food with minimal oil | Prepare your favourite fried food with just 5 drops of oil in the healthy air fry mode. |
| Get faster and even cooking | The unique multi-distribution system distributes heat evenly, resulting in even and faster cooking. |
| Roast, grill, and bake evenly | The unique top and back placement of grills roast, bake and grill by delivering continuous and even heating at modulated power levels. |
| Removes residual smells | The deodorizer function removes all the residual smell inside the Godrej microwave oven and leaves it hygienic and fresh. |
| Set a defrost duration | Godrej microwave oven allows time-based defrosting of frozen foods. |
| Cook any recipe in just 4 steps | Cook any recipe in the Godrej microwave oven in just 4 easy steps. |
| Uniform rotisserie cooking | The 360-degree motorized rotisserie rotates automatically, cooking and grilling the food uniformly from all sides. |
| Paneer, Ghee And Curd | Make paneer, ghee and curd in a hygienic manner without standing in front of the gas oven. |
| Oil-free Recipes | Preset menus for dishes like aloo tikki, tandoori or paneer pakoda with just 5 drops of oil. |
| International Recipes | Preset menus for the best recipes from around the world in your kitchen. |
| India’s Best Recipes | Preset menus for the best recipes from across India in your kitchen. |
| Healthy Fermentation | Make healthy batter for idli, appam, jalebi, dhokla, etc. |
| Healthy Indian Tadka | Make an authentic Indian dish by using the healthy Indian tadka function. |
| Healthy Desserts And Soups | Preset menus for many healthy soups and desserts. |
| Healthy Breakfast And Snacks | Preset menus for breakfast dishes or light snacks like upma, poha, etc. |
| Healthy Bread Basket | Make an assortment of Indian staple bread like roti, naan, paratha and international bread like garlic bread, burger bun, etc. |
| Child Lock | The child lock function prevents keys from getting accidentally pressed, avoiding any interruption while cooking in the Godrej microwave oven. |
| 5-year Magnetron Warranty | 5-year warranty on the magnetron and a 1-year warranty on the entire microwave oven. |
| Digital Display | The digital display shows the time the food has been cooking inside the Godrej microwave oven. |
| Godrej Instachef App | The Godrej Instachef app is a useful aid with 450 recipes and 32 videos to help you make the most of your Godrej microwave oven. |
| Stainless Steel Cavity | "The stainless steel cavity of the Godrej microwave oven is more durable, hygienic, aids in better heating and is easy to clean. |
Similar products
-
Convection 28 Litre Black
GME 728 CIP3 RM- Black
-
Convection 33 Litre Silver
GME 733 CM1 SM-Silver
-
Convection 30 Litre Wine Lily
GME 730 CR1 PZ Wine Lily
-
Convection 23 Litre Floral
GME 523 CF1 RM Floral