Information
Our range of microwaves feature a dual grill, 5-year warranty and 305 instacook recipes, a must-have!
-
Capacity
28 L
-
Power Levels
5
-
Magnetron Warranty
5 Years
-
Comprehensive Warranty
1 Year
| Cabinet Colour | Black |
| Capacity | 28 Litres |
| Cavity Type | Stainless Steel |
| Child Safety Lock | Yes |
| Combination Cooking | Yes |
| Convection Input Power | 2500 W |
| Crusty Plate | Yes |
| Defrost | Yes |
| Deodoriser And Steam Clean | No |
| Door Type | Pull |
| Dual Thermal Protection | No |
| Express Cooking | Yes |
| Functions Available | Solo, Grill, Convection |
| Grill Input Power | 1100 W |
| Grill Rack (Doubled-sided/Single-sided) | Double-sided |
| Health Fry (Oil-free Recipes) | Yes |
| Healthy Barbeque | No |
| Healthy Bread Basket | Yes |
| Healthy Breakfast And Snacks | Yes |
| Healthy Desserts And Soups | Yes |
| Healthy Fermentation | Yes |
| Healthy Indian Tadka | Yes |
| Heater Type | Grill |
| India's Best Recipes | Yes |
| Instacook Menus | 305 |
| International Recipes | Yes |
| LED Display | Yes |
| Microwave Input Power | 1450 W |
| Microwave Output Power | 900 W |
| Model Name | GME 728 CF1 PM- Golden Rose |
| Multistage Cooking | Yes |
| Net Weight | 17.5 Kg |
| No. Of Heaters | 2 |
| Power Levels | 5 Levels |
| Paneer, Ghee And Curd | Yes |
| Product Dimensions (H x W x D) | 305 mm x 512 mm x 500 mm |
| Rotisserie Rack | No |
| Touch Keypad | Yes |
| Triple Thermal Protection | Yes |
| Warranty On Magnetron | 5 Years |
| Magnetron Warranty | 5 Years |
| Comprehensive Warranty | 1 Year |
| Easy cooking via presets | Godrej microwave oven has 305 pre-programmed Indian and international Instacook menus, the highest in its segment. |
| Fry food with minimal oil | Prepare your favourite fried food with just 5 drops of oil in the healthy air fry mode. |
| Get faster and even cooking | The unique multi-distribution system distributes heat evenly, resulting in even and faster cooking. |
| Cook any recipe in just 4 steps | Cook any recipe in the Godrej microwave oven in just 4 easy steps. |
| Roast, grill, and bake evenly | The unique top and back placement of grills roast, bake and grill by delivering continuous and even heating at modulated power levels. |
| Digital Display | The digital display shows the time the food has been cooking inside the Godrej microwave oven. |
| Set a defrost duration | Godrej microwave oven allows time-based defrosting of frozen foods. |
| Easily clean food stains | Steam clean function uses steam to loosen any food particles stuck on the cavity walls, making it easy to wipe off with a cloth. |
| Removes residual smells | The deodorizer function removes all the residual smell inside the Godrej microwave oven and leaves it hygienic and fresh. |
| Paneer, Ghee And Curd | Make paneer, ghee and curd in a hygienic manner without standing in front of the gas oven. |
| Healthy Fry (Oil-free Recipes) | Preset menus for dishes like aloo tikki, tandoori or paneer pakoda with just 5 drops of oil. |
| Healthy Fermentation | Make healthy batter for idli, appam, jalebi, dhokla, etc. |
| Healthy Desserts And Soups | Preset menus for many healthy soups and desserts. |
| Healthy Bread Basket | Make an assortment of Indian staple bread like roti, naan, paratha and international bread like garlic bread, burger bun, etc. |
| Healthy Indian Tadka | Make an authentic Indian dish by using the healthy Indian tadka function. |
| Child Lock | The child lock function prevents keys from getting accidentally pressed, avoiding any interruption while cooking in the Godrej microwave oven. |
| 5-year Magnetron Warranty | 5-year warranty on the magnetron and a 1-year warranty on the entire microwave oven. |
| Godrej Instachef App | The Godrej Instachef app is a useful aid with 450 recipes and 32 videos to help you make the most of your Godrej microwave oven. |
| Stainless Steel Cavity | "The stainless steel cavity of the Godrej microwave oven is more durable, hygienic, aids in better heating and is easy to clean. " |