Avail GST reduction from 28% to 18% on all Godrej Dishwashers.
Information
Elevate your kitchen with the compact dishwasher for smaller families, its intensive 70°C wash ensures clean dishes.
-
Capacity
8 Place Setting
-
Temperature
70 °C
-
Energy (Star) Rating
A+
-
Comprehensive Warranty
2 Years
| Annual Energy Consumption | 205 KWh |
| Capacity | 8 Place Setting |
| Colour | Silky Silver |
| Connector Type (Water Line, Water Line and Drain) | Water Line And Drain |
| Controls Type (Full Panel, Fully Integrated, Electronic, Button, Knob, Joystick, Digital Touch) | Button Control |
| Dimensions (Height x Weight x Depth) | Net Dim- 590 mm x 550 mm x 500 mm |
| Display | LED |
| Included Components | 1 Dishwasher, 1 Inlet Hose, 1 Drain Hose, 1 User Manual |
| Material | Steel |
| Model Name | DWT EON MGNS 8C NF SKSL |
| Noise Level | 49 dB |
| Other Features | Compact Size, 8 Place setting, 7 Wash Programs , Intensive 70°C, Regular Wash, Eco Wash, Lite 90, Delicates, Quick 35, Self Clean, In-built Heater, Anti-Bacterial Filter, Delay Start, 2 Spray Levels, Silent wash, Clean Back Design, Easy Dish Add, Smart Sensors, Digital Display, Interior lighting, Power Saving, Highest Drying Effectiveness Warranty, Elegant Design |
| Voltage | 220-240 V~ 50 Hz |
| Comprehensive Warranty | 2 Years |
| Water Consumption | 2,240 litres/year |
| Wattage | 1380-1620 W |
| Weight | "Net Wt- 26 Kg Gross Wt- 31 Kg" |
| Comprehensive Warranty | 2 Years |
| Perfect capacity for small families | Ideal for smaller families of 1-3 members. One place setting consists of 8 to 12 pieces of cutlery and utensils including large dinner plates, glasses, pots, pans and patillas, making it perfect for an Indian kitchen. |
| Heavy duty, germ-free cleaning | For normal to heavily soiled dishes with dried-on food. The high 70 °C temperature ensures a hygienic and germ-free wash. |
| Low-water, low-energy wash | Saves energy and water, suited for light loads of normally soiled tableware. |
| Quick wash for lightly soiled dishes | A shorter wash for lightly soiled loads that do not need drying. |
| Self-clean | This program provides effective cleaning of the dishwasher itself. |
| In-built Heater | The In-built Heater in the dishwasher gives your dishes a squeaky clean wash and fights the build-up of germs like bacteria on your dishes. |
| 99.99% germ protection | Anti-bacterial technology with antimicrobial treatment in the filter offers 99.99% protection against bacteria and microorganisms. Now you can enjoy high-level health protection under all conditions. |
| Double the wash for double the shine | 2 spray arms to wash the dishes and utensils in the lower and upper racks of the dishwasher. |
| Add dishes mid-wash | "A forgotten dish can be added any time before the detergent dispenser opens, in simple steps: 1. Pause the wash by pressing the Start/Pause button 2. Wait for 5 seconds and then open the door. 3. Add the missed dishes. 4. Shut the dishwasher door 5. Restart the cycle by pressing the Start/Pause button after 10 seconds. This process needs to be done within the first 9 minutes of starting your wash program." |
| Reminds you to add refillable items | Rinse aid & salt sensor: Refill indicators to remind you to add rinse aid or salt for optimal performance. |
| 7 Wash Programs | 7 different wash programs to match various wash requirements. |
| Regular Wash | For light to normally soiled loads, such as pots, plates, glasses and pans. |
| Lite 90 | For normally soiled loads that need a quick wash. |
| Delicates | For lightly soiled crockery and glassware. |
| Silent Wash | Noise level is as low as 49 dB. |
| Digital Display | To show the remaining time, delay time, error codes etc. |
| Interior Lighting | Helps you load the dishes easily even in the dark. |
| Highest Drying Effectiveness | Highest efficiency 'A' Rating as per European standards. |
| Elegant Design | Smart design in elegant colours such as silky black & silky silver add to your kitchen's appeal. |
| Power Saving | A+ Rating as per European standards. |
| 2-year comprehensive warranty | 2 years comprehensive warranty. |
| Clean back design | A special cover installed at the back of the dishwasher enhances the aesthetics of the dishwasher and protects against scratches and dust. |
| Delay Start | Press the delay button to increase the Delay Start time. Delay a cycle for 1 hour up to 24 hours in one-hour increments. After setting the delay time, press the Start/Pause button to start. |
| Compact Size | Compact in size and can be placed with ease over the counter or on a table and yet capable of taking care of all your dishwashing needs and suitable for smaller families. |