CL EDGE CB D 107 D BFT5 WNRD
Inquire
Information
Cool off with a Godrej air cooler with ice drip technology, 50 mm honeycomb pads, turbo mode, and an 87 L water tank.
-
Capacity
87 L
-
Fan Blades
3
-
Comprehensive Warranty
1-year
-
Air Deflection
4-way
| Air Deflection | 4 Ways |
| Air Delivery | 4100 Cubic Meter Per Hour |
| Anti-bacterial Tank | Yes |
| Auto-display Off Function | No |
| Auto-drain System | Yes |
| Auto-fill System | Yes |
| Auto-soak Technology | No |
| Auto-swing | Yes |
| Auto-cool Technology | No |
| Castor Wheels With Breaks | Yes |
| Comprehensive Warranty | 1 Year |
| Control Panel | 3 Knobs |
| Cooling Capacity | Cools Room Sizes up to 50 sq. mt.. |
| Cooling Media - Honeycomb | 50 mm |
| Cord-winding Station | Yes |
| Dual Tone (Cladding) | Yes |
| Eco Mode | No |
| Fan Size (Inches) | 18" |
| Fully Collapsible Louvres | Yes |
| High Voltage Protection | Yes |
| Humidity Controller | Yes |
| Ice Chamber | Yes |
| Ice-drip Technology | Yes |
| Low Voltage Startability | Yes |
| Low Water Alarm | No |
| Memory Backup | No |
| Motor Rated Input Power | 150 W |
| Net Product Dimensions (D x W x H) | 68 cm x 54.10 cm x 121.5 cm |
| Net Weight | 19.7 Kg |
| No. Of Fan Blades | 3 |
| Quick Chill Technology | No |
| Speed Selection | Low, Medium, High And Turbo |
| Tank Capacity Up To Brim Level | 87 L |
| Temperature Display | No |
| Thermal Overload (Pump/Motor) | Yes |
| UV-protected Body | Yes |
| Water Level Indicator | Yes |
| Water Purification Net | Yes |
| Works On Home Inverter | Yes |
| Comprehensive Warranty | 1 Year |
| Prevents overheating of parts | Prevents motor & pump from overheating, ensuring a longer life. |
| Silent operation | Godrej air coolers operate at lesser noise while giving efficient cooling. |
| Ensures pure, fresh air | The special anti-bacterial coating fights bacterial build-up in honeycomb cooling pads to ensure fresh & pure air. |
| Stops insects from entering cooler | The fully collapsible louvres prevent mosquitoes & insects from entering while giving a distinctive look. |
| Stronger airflow in a wider area | These aerodynamic fan blades give a wider air throw & an air-delivery of up to 4100 cubic meters per hour. |
| UV-protected body | The UV-protected body resists discolouration & ensures long-lasting colour. |
| Enjoy ice-cold breeze | Ice-cold water from the ice chamber comes in direct contact with all three cooling pads, ensuring powerful cooling. |
| Turbo mode | The coolers come with four modes: Low, Medium, High, & Turbo. The turbo mode allows a faster air-throw. |
| Better water retention | Godrej air coolers have honeycomb cooling pads with thickness of up to 50 mm for better water retention. They are odourless & don’t release any unpleasant smell. |
| Set your perfect sweet spot | Humidity control provides all-weather cooling and provides greater comfort. |
| Auto-maintains water level | The auto-fill function automatically refills water when the water level goes down thereby avoiding the hassle of manual refiling. |
| Auto-drain | The auto-drain function automatically drains out water from the tank & keeps the tank clean. |