Information
India’s first air cooler with inverter technology for up to 50% power saving and greater cooling.
-
Capacity
67 L
-
Comprehensive Warranty
1 Year
-
Fan Motor Warranty
1 Year
-
Air Deflection
4-way
-
Functions
5
| Remote Control | Yes |
| Air Deflection | 4 Ways |
| Air Delivery | 4100 Cubic Meter Per Hour |
| Anti-bacterial Tank | Yes |
| Auto-display Off Function | No |
| Auto-drain System | Yes |
| Auto-fill System | Yes |
| Auto-soak Technology | NA |
| Auto-swing | Yes |
| Auto-cool Technology | No |
| Castor Wheels With Breaks | Yes |
| Comprehensive Warranty | 1 Year |
| Fan Motor Warranty | 1 Year |
| Control Panel | 5 Functions |
| Cooling Capacity | Cools Room Sizes Up To 50 sq. mt. |
| Cooling Media - Honeycomb | 35 mm |
| Cord-winding Station | Yes |
| Dry Run Protection | Yes |
| Dual Tone (Cladding) | No |
| Fan Size (Inches) | 18" |
| Fully Collapsible Louvres | Yes |
| High Voltage Protection | Yes |
| Humidity Controller | Yes |
| Ice Chamber | Yes |
| Ice-drip Technology | Yes |
| Inverter Technology | Yes |
| Ioniser | Yes |
| Low Voltage Startability | Yes |
| Low Water Alarm | No |
| Memory Backup | Yes |
| Motor Rated Input Power (W) | 105 |
| Net Product Dimensions (D x W x H) | 68 cm x 54.10 cm x 114.5 cm |
| Net Weight | 19.3 Kg |
| No. Of Fan Blades | 3 |
| Quick Chill Technology | No |
| Sleep Mode (Timer) | Yes |
| Speed Selection | Low, Medium, High And Turbo |
| Temperature Display | No |
| Thermal Overload (Pump/Motor) | Yes |
| UV-protected Body | Yes |
| Water Level Indicator | Yes |
| Water Purification Net | Yes |
| Water Tank Capacity | 67 L |
| Works On Home Inverter | Yes |
| Comprehensive Warranty | 1 Year |
| Fan Motor Warranty | 1 Year |
| Choose your comfort mode | The coolers come with four modes: low, medium, high, & turbo. The turbo mode allows a faster air-throw. |
| Set a switch-off timer | The mode automatically enables the cooler to turn off at the desired time to avoid getting up to switch off the air cooler & also reduces energy consumption. |
| Retains settings after power cuts | This option allows the cooler to remember your settings to eliminate the need for resetting, in case of power cut. |
| Cool, odourless, non-stop breeze | Godrej air coolers have honeycomb cooling pads with thicknesses of up to 50 mm for better water retention. They are odourless & don’t release any unpleasant smell. |
| Stronger airflow in a wider area | These aerodynamic fan blades give a wider air throw & an air-delivery of up to 4100 cubic meters per hour. |
| Keeps your cooler germ-free | The special anti-bacterial coating fights bacterial build-up in water tank to ensure fresh & pure air. |
| Pure, fresh air, always | Ioniser removes fine dust particles like PM2.5/PM10 for fresh & pure air. |
| All-weather cooling | Humidity-control allows all-weather cooling & delivers greater comfort. |
| UV-protected body | The UV-protected body resists discolouration & ensures long-lasting colour. |
| Low water alarm | This alarm gives an alert to refill the water tank which helps maintain cooling. |
| Thermal Overload Protection | Prevents motor & pump from overheating, ensuring a longer life. |
| Dry Run Protection | In case of low water levels, the pump switches off automatically, thus ensuring longevity. |
| Wide Operating Voltage Range | The copper-wired BLDC motor with a unique star-delta design gives a wide operating voltage range (160 V-270 V) that keeps the air-delivery constant, even during high voltage fluctuations. |
| Remote Control | An easy-to-operate remote enables you to use your air cooler without the hassle of getting up every time. |
| Temperature Display | The temperature display helps notify the ambient temperature. |
| Fully Collapsible Louvres | The fully collapsible louvres prevent mosquitoes & insects from entering while giving a distinctive look. |
| Auto-drain | The auto-drain function automatically drains out water from the tank & keeps the tank clean. |
| Auto-fill | The auto-fill function automatically refills water when the water level goes down thereby avoiding the hassle of manual refiling. |
| Silent Operation | Godrej air coolers operate at lesser noise while giving efficient cooling. |
| AC Inverter Technology | Its coolest feature is its smart, copper-wired, microprocessor-enabled BLDC fan motor that provides up to 50% power-saving with its contactless magnetic movement. This energy efficient process keeps the fan motor cool by friction-less performance, thus reducing noise & increasing the durability. |
| Auto-cool Technology | Dual sensors that adjust fan speed & pump operation as per the ambient temperature. The automatic adjustment allows efficient operation & lesser power consumption. |
| Quick Chill Technology | With this function, the fan will run at maximum speed (turbo mode) for up to a duration of 1 hour before switching back to normal mode, enabling a quick drop in temperature, particularly useful when stepping in from the heat. |
| Ice Drip Technology | Ice-cold water from the ice chamber comes in direct contact with all three cooling pads, ensuring powerful cooling. |
| 2 Years BLDC Fan Motor Warranty | Godrej inverter range of air coolers come with a 2-year BLDC fan motor warranty. |