CL EDGE SCPD 95 DRFN4 DKGR
Inquire
Information
Experience powerful cooling with Godrej air coolers that ensure energy and water-saving!
-
Capacity
75 L
-
Fan Blades
5
-
Motor-rated Input Power
160 W
-
Air Deflection
4-way
-
Functions
5
| Air Deflection | 4 Ways |
| Air Delivery | 4400 Cubic Meter Per Hour |
| Anti-bacterial Honeycomb Pad | Yes |
| Auto-fill System | No |
| Auto-swing | Yes |
| Castor Wheels With Breaks | Yes |
| Comprehensive + Fan Motor Warranty | 1 Year |
| Control Panel | 5 Functions |
| Cooling Media - Honeycomb | 35 mm |
| Cord-winding Station | Yes |
| Dry Run Protection | Yes |
| Dual Tone (Cladding) | Yes |
| Eco Mode | Yes |
| Fan Size (Inches) | 16" |
| Fully Collapsible Louvres | Yes |
| Gross Weight (Kg) | 18.6 |
| High Voltage Protection | Yes |
| Low Voltage Startability | Yes |
| Memory Backup | Yes |
| Motor Rated Input Power | 160 W |
| Net Weight | 15.5 Kg |
| No. Of Fan Blades | 5 |
| Net Product Dimensions without Packaging (D x W x H) | 43.5 cm x 61 cm x 122 cm |
| Remote Control | Yes |
| Sleep Mode (Timer) | Yes |
| Speed Selection | Low, Medium And High |
| Tank Capacity Upto Brim Level (L) | 75 |
| Thermal Overload (Pump/Motor) | Yes |
| UV-protected Body | Yes |
| Water Level Indicator | Yes |
| Works On Inverter | Yes |
| Comprehensive Warranty | 1 Year |
| Fan Motor Warranty | 1 Year |
| Auto-maintains water level | The auto-fill function automatically refills water when the water level goes down thereby avoiding the hassle of manual refiling. |
| Set a switch-off timer | The mode automatically enables the cooler to turn off at the desired time to avoid getting up to switch off the air cooler & also reduces energy consumption. |
| Retains settings after power cuts | This option allows the cooler to remember your settings to eliminate the need for resetting, in case of power cut. |
| Stops insects from entering cooler | The fully collapsible louvres prevent mosquitoes & insects from entering while giving a distinctive look. |
| Stronger airflow in a wider area | These aerodynamic fan blades give a wider air throw & an air-delivery of up to 4400 cubic meters per hour. |
| Get a uniform breeze, always | The copper-wired BLDC motor with a unique star-delta design gives a wide operating voltage range (160 V-270 V) that keeps the air-delivery constant, even during high voltage fluctuations. |
| Remote control | An easy-to-operate remote enables you to use your air cooler without the hassle of getting up every time. |
| Temperature display | The temperature display helps notify the ambient temperature. |
| UV-protected Body | The UV-protected body resists discolouration & ensures long-lasting colour. |
| Saves water and energy | The fan speed & pump control are appropriately selected to provide optimum cooling enabling energy & water-saving. |
| Prevents overheating of parts | Prevents motor & pump from overheating, ensuring a longer life. |
| Ensures longer pump-life | In case of low water levels, the pump switches off automatically, thus ensuring longevity. |