Information
Godrej air cooler with ice drip technology, 87 L tank, turbo mode, auto-fill, silent operation, and sleek design.
-
Capacity
87 L
-
Comprehensive Warranty
1 Year
-
Fan Motor Warranty
1 Year
-
Air Deflection
4-way
-
Functions
7
| Remote Control | Yes |
| Air Deflection | 4 Ways |
| Air Delivery | 4100 Cubic Meter Per Hour |
| Anti-bacterial Tank | Yes |
| Auto-display Off Function | Yes |
| Auto-drain System | Yes |
| Auto-fill System | Yes |
| Auto-swing | Yes |
| Auto-cool Technology | Yes |
| Castor Wheels With Breaks | Yes |
| Comprehensive Warranty | 1 Year |
| 1 Year | 1 Year |
| Control Panel | 7 Functions |
| Cooling Capacity | Cools Room Sizes Up To 50 sq. mt. |
| Cooling Media - Honeycomb | 50 mm |
| Cord-winding Station | Yes |
| Dry Run Protection | Yes |
| Dual Tone (Cladding) | Yes |
| Fan Size (Inches) | 18" |
| Fully Collapsible Louvres | Yes |
| High Voltage Protection | Yes |
| Humidity Controller | Yes |
| Ice Chamber | Yes |
| Ice-drip Technology | Yes |
| Inverter Technology | Yes |
| Ioniser | Yes |
| Low Voltage Startability | Yes |
| Low Water Alarm | Yes |
| Memory Backup | Yes |
| Motor Rated Input Power | 105 W |
| Net Product Dimensions (D x W x H) | 68 cm x 54.10 cm x 121.5 cm |
| Net Weight | 19.7 Kg |
| No. Of Fan Blades | 3 |
| Quick Chill Technology | Yes |
| Sleep Mode (Timer) | Yes |
| Speed Selection | Low, Medium, High, And Turbo |
| Temperature display | Yes |
| Thermal Overload (Pump/Motor) | Yes |
| UV-protected Body | Yes |
| Water Level Indicator | Yes |
| Water Purification Net | Yes |
| Water Tank Capacity | 80 L |
| Works On Home Inverter | Yes |
| Comprehensive Warranty | 1 Year |
| Fan Motor Warranty | 1 Year |
| Always maintains water level | The auto-fill function automatically refills water when the water level goes down thereby avoiding the hassle of manual refiling. |
| Set a switch-off timer | The mode automatically enables the cooler to turn off at the desired time to avoid getting up to switch off the air cooler & also reduces energy consumption. |
| Retains settings after power cuts | This option allows the cooler to remember your settings to eliminate the need for resetting, in case of power cut. |
| Stops insects from entering cooler | The fully collapsible louvres prevent mosquitoes & insects from entering while giving a distinctive look. |
| Stronger airflow in a wider area | These aerodynamic fan blades give a wider air throw & an air-delivery of up to 4100 cubic meters per hour. |
| Silent operation | Godrej air coolers operate at lesser noise while giving efficient cooling. |
| Remote control | An easy-to-operate remote enables you to use your air cooler without the hassle of getting up every time. |
| Temperature display | The temperature display helps notify the ambient temperature. |
| UV-protected Body | The UV-protected body resists discolouration & ensures long-lasting colour. |
| Cool breeze from the get-go | This function enables the water pump to first soak the cooling pads. Once the pads are soaked, the fan starts. This avoids the gush of warm air in the room when you start the cooler. |
| Thermal Overload Protection | Prevents motor & pump from overheating, ensuring a longer life. |
| Dry Run Protection | In case of low water levels, the pump switches off automatically, thus ensuring longevity. |
| Auto-drain | The auto-drain function automatically drains out water from the tank & keeps the tank clean. |
| Quick Chill Technology | With this function, the fan will run at maximum speed (turbo mode) for up to a duration of 1 hour before switching back to normal mode, enabling a quick drop in temperature, particularly useful when stepping in from the heat. |
| Ice Drip Technology | Ice-cold water from the ice chamber comes in direct contact with all three cooling pads, ensuring powerful cooling. |
| Turbo Mode | The coolers come with four modes: low, medium, high, & turbo. The turbo mode allows a faster air-throw. |
| Thick Honeycomb | Godrej air coolers have honeycomb cooling pads with thickness of up to 50 mm for better water retention. They are odourless & don’t release any unpleasant smell. |
| Anti-bacterial Tank | The special anti-bacterial coating fights bacterial build-up in water tank to ensure fresh & pure air. |
| Humidity-control | Humidity-control allows all-weather cooling & delivers greater comfort. |
| Low Water Alarm | This alarm gives an alert to refill the water tank which helps maintain cooling. |