Avail GST reduction from 28% to 18% on all Godrej Air Conditioners.
Eon Vogue AC 1.5T SIC 18VTC3 WYB TK
Buy Now
Information
Introducing wood-finish AC with 5-in-1 convertible technology and smart diagnosis feature that brings nature indoors.
-
Capacity
1.5 TR
-
Compressor Type
Rotary
-
Energy Rating
3 Star
-
Compressor Warranty
10 Years
| 5-in-1 Converter | Yes |
| Airflow Volume (Dry CFM/Dry CMH) | 675/1150 |
| Coating On Evaporator And Condenser Fins | Anti-corrosive Blue Fins |
| Compressor Type | Rotary |
| Compressor Warranty | 10 Years |
| Copper Pipe | 3 m |
| Display In IDU | Hidden Display |
| Electricity Consumption (1600 Hours) | 980.37 Units Per Year |
| Expansion Device In ODU | Capillary |
| Filter Configuration | Anti-dust Filter |
| Horizontal Louver | Auto |
| i-Sense | Yes |
| Input Power Supply | Indoor Unit |
| Interconnecting Cable | 3.5 m |
| ISEER (Star Rating) | 3.95 (3 Star) |
| Liquid Tube Size Outer Diameter Inches (mm) | 1/4" (6) |
| Max. Ambient Temp (Cooling) | 52 °C |
| Max. Cooling Capacity In Watts (Rated Cooling Capacity) | 5250 W (5000 W) |
| Max. Piping Capability Total | 15 m |
| Max. Piping Capability Vertical | 7 m |
| Modes | Cool/Auto/Dry/Fan/Sleep/Turbo |
| Net IDU Dimension (W x H x D) | 98.2 x 30 x 24.1 |
| Net ODU Dimension (W x H x D) | 78 x 54.4 x 32 |
| Net Weight IDU | 11.5 Kg |
| Net Weight ODU | 26 Kg |
| Noise Level Indoor (High/Medium/Low) In dB(A) | 48/44/40 |
| Power Input | 1650 Watts |
| Rated Current | 7.6 Amp |
| Voltage/Frequency/Phase | 230 V/50 Hz/1 Phase |
| Refrigerant | R32 |
| Refrigerant Additional Charge Beyond 4m (g/m) | 15 |
| Suction Tube Size Outer Diameter Inches (mm) | 1/2" (12) |
| Vertical Louver | Auto |
| Compressor Warranty | 10 Years |
| Adjust power usage as per cooling need | 5-in-1 convertible technology enables 5 levels of cooling selection basis comfort. Capable of running at 40%, 60%, 80%, 100% and 120% load capacity. |
| Get the assurance of copper | Ensures greater durability and delivers peace of mind. |
| Say no to rust and corrosion | With tubes that are specially coated with blue fin anti-corrosive coating in the IDU as well as the ODU, the blue fin coating protects it from rust and corrosion and ultimately make the air conditioner more durable. |
| Eco-friendly operation | The use of an eco-friendly refrigerant like R32 (with zero ozone depletion potential and low global warming potential) helps in building a green planet. |
| Identify AC issues like an expert | The display in the indoor unit of your Godrej air conditioner can help you diagnose issues with your AC. |
| Filters pollen, dust, hair, and more | This filter helps remove small particles like pollen, hair, pet dander and dust. |
| Eliminates mould and germs inside AC | This mode eliminates moisture from inside the indoor unit thereby preventing the growth of harmful microorganisms inside the AC. |