Avail GST reduction from 28% to 18% on all Godrej Air Conditioners.
Information
Experience ultimate comfort with 5-in-1 convertible AC with nano-coated anti-viral filter and advanced inverter tech.
-
Capacity
1.5 TR
-
Compressor Type
Rotary
-
Energy Rating
5 Star
-
Compressor Warranty
10 Years
| 5-in-1 Converter | Yes |
| Acoustic Jacket On The Compressor | Yes |
| Airflow Volume (Dry CFM) | 710 |
| Anti-freeze | Yes |
| Auto Restart With Memory Function | Yes |
| Clock | Yes |
| Compressor Type | Rotary |
| Compressor Warranty | 10 Years |
| Condenser Fins | Copper Condenser With Anti-corrosive Blue Fins |
| Cooling Capacity | 4900 W |
| Copper Pipe | 3 m |
| Display In IDU | Hidden Display |
| Electricity Consumption (1600 Hours) | 744.39 Units Per Year |
| Evaporator Fins | Hydrophilic Blue Fins |
| Expansion Device In ODU | EEV |
| Filter Configuration | Anti-dust Filter + Active Carbon Filter + Nano Coated Antiviral Filter |
| Front Panel Colour (Strip) | White |
| Horizontal Louver | Auto |
| Hygiene+ / Blow (Self-clean) | Yes |
| i-Sense | Yes |
| IDU Dimension (W x H x D) | 100 cm x 29.5 cm x 31.2 cm |
| Input Power Supply | Indoor Unit |
| Interconnecting Cable | 3.5 m |
| ISEER (Star Rating) | 5.1 (5 Star) |
| Liquid Tube Size Outer Diameter Inches (mm) | 1/4" (6.35) |
| Lock | Yes |
| Max. Ambient Temp | 52 °C |
| Max. Piping Capability Total | 12 m |
| Max. Piping Capability Vertical | 7 m |
| Model No. | AC 1T SIC 12TTC5-WWA |
| Modes | Cool/Dry/Fan/Sleep/Turbo |
| Net Weight IDU | 11 Kg |
| Net Weight ODU | 27.8 Kg |
| Noise Level Indoor (High/Medium/Low) In dB(A) | 50/48/46 |
| Noise Level Outdoor | 60 dB(A) |
| ODU Dimension (W x H x D) | 85.8 cm x 59.2 cm x 31.2 cm |
| Power Input | 1275 Watts |
| Rated Current | 5.8 Amp |
| Rated Voltage/Frequency/Phase | 230 V/50 Hz/1 Phase |
| Refrigerant | R32 |
| Self-diagnosis (Error Codes) | Yes |
| Refrigerant Additional Charge Beyond 4m (g/m) | 15 |
| Suction Tube Size Outer Diameter Inches (mm) | 1/2" (12.7) |
| Timer On/Off | Yes |
| Vertical Louver | Manual |
| Compressor Warranty | 10 Years |
| Adjust power usage as per cooling need | Now adjust the cooling capacity at your convenience with the 5-in-1 convert technology. |
| Get the assurance of copper | Ensures greater durability and delivers peace of mind. |
| Say no to rust and corrosion | A special anti-corrosive blue fin coating on the condenser and evaporator coils protects from rust and corrosion. |
| Cools the room faster | Our rotary inverter compressor gives you energy-efficient quick cooling. |
| Eco-friendly operation | The use of an eco-friendly refrigerant like R32 (with zero ozone depletion potential and low global warming potential) helps in building a greener planet. |
| Prevents damage due to ice formation | Intelligently protects your compressor by cutting off in the event of ice formation on the evaporator coils. |
| Identify AC issues like an expert | The display in the indoor unit of your Godrej air conditioner can help you diagnose issues with your AC. |
| Keeps out smoke, pollutants, and germs | The filter contains extracts that deactivate the captured bacteria and unpleasant odours. The filter catches dust mites, cigarette smoke and other common pollutants. |
| Eliminates 99.99%+ viral particles | A special nano-coated anti-viral filter provides 99.99% viral sterilization, keeping you and your loved ones safe. |
| Silent operation | The compressor is sheathed by a multi-layer acoustic jacket. This not only blocks the noise but also protects vital components from damage. |
| Heavy duty cooling at 52 °C | Our air conditioners are built for Indian summers. Their design ensures that you stay cool even when the temperatures rise as high as 52 °C. |
| 10-year warranty on the compressor | Your peace of mind is guaranteed with a 10-year warranty on the inverter compressor. |
| Anti-dust Filter | This filter helps remove small particles like pollen, hair, pet dander and dust. |
| Anti-microbial Self-cleaning Technology (Healthy Autoblow) | This mode eliminates moisture from inside the indoor unit thereby preventing the growth of harmful microorganisms inside the AC. |