Avail GST reduction from 28% to 18% on all Godrej Air Conditioners.
AC 1.5T SIC 18DTC3 GWA AL
Inquire
Information
India's first leak-proof split AC! Anti-leak tech, 5-in-1 cooling, tri-filtration, advanced inverter & sleek aesthetics.
-
Capacity
1.5 TR
-
Energy Rating
3 Star
-
Compressor Warranty
10 Years
| (Rated) Voltage/Frequency/Phase | 230V/50 Hz/1 Phase |
| 5-in-1 Converter | Yes |
| Airflow Volume (Dry Cfm) | 675 |
| Anti-freeze | Yes |
| Anti-Leak Technology | Yes |
| Auto Restart With Memory Function | Yes |
| Clock | Yes |
| Condenser Fins | Copper Condenser With Anti Corrosive Blue Fins |
| Cooling Capacity In Watts/Nominal Capacity In Tr | 5000 W/1.5 TR |
| Display In IDU | Hidden Display |
| Electricity Consumption (1600 Hours) | 980.37 Units Per Year |
| Evaporator Fins | Hydrophilic Blue Fins |
| Expansion Device In ODU | Capillary |
| Filter Configuration | Anti-dust Filter + Active Carbon Filter + Nano Coated Antiviral Filter |
| Front Panel Colour (Strip) | White (Gold) |
| Horizontal Louver | Yes |
| Hygiene+/Blow (Self-clean) | Yes |
| i-Sense | Yes |
| ISEER (Star Rating)* | 3.95 (3 Star) |
| Lock | Yes |
| Model No. | AC 1.5T SIC 18DTC3 GWA AL |
| Modes | Cool/Auto/Dry/Fan/Sleep/Turbo |
| Net IDU dimension (W x H x D) | 98.2 cm x 30 cm x 24.1 cm |
| Net ODU dimension (W x H x D) | 78 cm x 54.5 cm x 32 cm |
| Noise Level Indoor (High/Medium/Low) In dB(A) | 48/44/40 |
| Power Input | 1650 Watts |
| Running Current | 7.6 Amps |
| Self-diagnosis (Error Codes) | Yes |
| Suction Tube Size Outer Diameter Inch (mm) | 1/2" (12.7) |
| Timer On/Off | Yes |
| Vertical Louver | Manual |
| Compressor Warranty | 10 Years |
| Prevents water dripping indoors | The all-new anti-leak technology (patent applied) offers a permanent solution to leaky air conditioners. |
| Adjust power usage as per cooling need | Now adjust the cooling capacity at your convenience with the 5-in-1 convert technology. |
| Cools the room faster | Our rotary inverter compressor gives you energy-efficient quick cooling. |
| Eco-friendly operation | The use of an eco-friendly refrigerant like R32 (with zero ozone depletion potential and low global warming potential) helps in building a greener planet. |
| Filters pollen, dust, hair, and more | This filter helps remove small particles like pollen, hair, pet dander and dust. |
| Eliminates mould and germs inside AC | This mode eliminates moisture from inside the indoor unit thereby preventing the growth of harmful microorganisms inside the AC. |
| Get the assurance of copper | Ensures greater durability and delivers peace of mind. |
| Say no to rust and corrosion | A special anti-corrosive blue fin coating on the evaporator and the condenser coils protects from rust and corrosion. |
| Heavy duty cooling at 52 °C | Our air conditioners are built for Indian summers. Their design ensures that you stay cool even when the temperatures rise as high as 52 °C. |
| i-Sense Technology | The air conditioner comes equipped with 2 sensors, one on the unit and the other on the remote handset. The sensor in the remote will then sense the temperature around you and will control the air conditioner to match the set temperature with that of your location, providing utmost comfort. |
| Smart Diagnosis | The display in the indoor unit of your Godrej air conditioner can help you diagnose issues with your AC. |
| Anti-freeze Thermostat | Intelligently protects your compressor by cutting off in the event of ice formation on the evaporator coils. |
| Silent operation | The compressor is sheathed by a multi-layer acoustic jacket. This not only blocks the noise but also protects vital components from damage. |
| 10-year warranty on the compressor | Your peace of mind is guaranteed with a 10-year warranty on the inverter compressor. |