Avail GST reduction from 28% to 18% on all Godrej Air Conditioners.
AC 1.5T GSC 18 EE 5 GWQG
Inquire
Information
Our eco-friendly AC boasts R290 refrigerant and a twin rotary inverter compressor, ensuring lasting superior cooling. "
-
Capacity
1.5 TR
-
Compressor Type
Twin Rotary
-
Energy Rating
5 Star
| Rated Voltage/Frequency/Phase | 230 V/50 Hz/1 Phase |
| Acoustic Jacket On The Compressor | Yes |
| Airflow Volume (Dry CFM) | 824 |
| Anti-freeze Thermostat | Yes |
| Auto Restart With Memory Function | Yes |
| Blow/Antifungal/Self-clean | Blow |
| Compressor Type | Twin Rotary |
| Compressor Warranty | 10 Years |
| Condenser Fins | Aluminium PFC With Bare Fins |
| Cooling Capacity (100%) | 5300 W |
| Cooling Capacity (50%) | 2650 W |
| Copper Pipe | 5 m |
| Display In IDU | 7 Segment Display |
| Electricity Consumption (1600 Hours) | 781.42 Units Per Year |
| Evaporator Fins | Hydrophilic Blue Fins |
| Expansion Device In ODU | EEV |
| Fan Speed | High/Med/Low/Auto/Silent |
| Filter Configuration | Anti-bacterial |
| Front Panel Colour | White |
| Horizontal Louver/Vertical Swing | Yes |
| IDU Dimension (W x H x D) | 1.07 m x 32.5 cm x 24.6 cm |
| Input Power Supply | Indoor Unit |
| Interconnecting Cable | 5.3 m |
| ISEER (Star Rating) | 5.25 |
| Liquid Tube Size Outer Diameter Inches (mm) | 1/4" (6.35) |
| Max. Ambient Temp (Cooling) | 52 °C |
| Max. Piping Capability Total | 25 m |
| Max. Piping Capability Vertical | 10 m |
| Model No. | AC 1.5T GSC 18 EE 5 GWQG |
| Modes | Cool/Auto/Dry/Fan/Sleep/Eco/Turbo |
| Net Weight IDU | 16.5 Kg |
| Net Weight ODU | 30 Kg |
| Night Glow Function On Remote Buttons | Yes |
| Noise Level Indoor (High/Medium/Low) In dB(A) | 49.2/44/2/40/9 |
| Noise Level Outdoor | 60 dB(A) |
| Nominal Capacity | 1.5 TR |
| ODU Dimension (W x H x D) | 85 cm x 59 cm x 40 cm |
| Power Input (100%) | 1350 W |
| Power Input (50%) | 448 W |
| Refrigerant | R290 |
| Refrigerant Additional Charge Beyond 4m (g/m) | 6 |
| Remote | LCD |
| Running Current | 6.5 Amps |
| Self-diagnosis (Error Codes) | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Star Rating | 5 |
| Suction Tube Size Outer Diameter Inches (mm) | 1/2" (12.70) |
| Timer On/Off | Yes |
| Turbo Cooling | Yes |
| Vertical Louver/Horizontal Swing | - |
| Compressor Warranty | 10 Years |
| 10-year warranty on inverter compressor | Your peace of mind is guaranteed with a 10-year warranty on the inverter compressor. |
| Say no to rust and corrosion | A special anti-corrosive blue fin coating on the evaporator coils protects from rust and corrosion. |
| Heavy duty cooling at 52 °C | Our air conditioners are built for Indian summers. Their design ensures that you stay cool even when the temperatures rise as high as 52 °C. |
| Silent operation | The compressor is sheathed by a multi-layer acoustic jacket. This not only blocks the noise but also protects vital components from damage. |
| Eliminates mould and germs inside AC | This mode eliminates moisture from inside the indoor unit thereby preventing the growth of harmful microorganisms inside the AC. |
| Filters out airborne contaminants | This filter helps trap airborne contaminants including pollen, spores and bacteria. |
| Install outdoor unit up to 25 m away | Keeping in mind the limited space/location options available outside your home, this AC provides you the flexibility to install the outdoor unit up to 25 meters away from the indoor unit. |
| Energy-efficient quick cooling | Our twin rotary inverter compressor gives you energy efficient quick cooling . |
| Eco-friendly operation | The use of an eco-friendly refrigerant like R290 (with zero ozone depletion potential and low global warming potential) helps in building a green planet. |
| Identify AC issues like an expert | The display in the indoor unit of your Godrej air conditioner can help you diagnose issues with your AC. |
| Prevents damage due to ice formation | Intelligently protects your compressor by cutting off in the event of ice formation on the evaporator coils. |