Avail GST reduction from 28% to 18% on all Godrej Air Conditioners.
AC 1.1T SIC 13DTC3 WWA
Inquire
Information
Bring home our heavy-duty air conditioners with enhanced cooling capacities for optimum cooling.
-
Capacity
1.1 TR
-
Compressor Type
Rotary
-
Energy Rating
3 Star
-
Compressor Warranty
10 Years
| 5-in-1 Converter | Yes |
| Acoustic Jacket On The Compressor | Yes |
| Airflow Volume (Dry CFM/Dry CMH) | 420/720 |
| Anti-freeze | Yes |
| Auto Restart With Memory Function | Yes |
| Clock | Yes |
| Compressor Type | Rotary |
| Compressor Warranty | 10 Years |
| Condenser Fins | Copper Condenser With Anti-corrosive Blue Fins |
| Copper Pipe | 3 m |
| Display In IDU | Hidden Display |
| Electricity Consumption (1600 Hours) | 738.41 Units Per Year |
| Evaporator Fins | Hydrophilic Blue Fins |
| Expansion Device In ODU | Capillary |
| Filter Configuration | Anti-dust Filter |
| Front Panel Colour (Strip) | White |
| Gross IDU Dimension (W x H x D) | 92.8 cm x 34.6 cm x 27.6 cm |
| Gross ODU Dimension (W x H x D) | 82.4 cm x 56.7 cm x 34.6 cm |
| Gross Weight IDU | 12.7 Kg |
| Gross Weight ODU | 26 Kg |
| Horizontal Louver | Auto |
| Hygiene+/Blow (Self-clean) | Yes |
| i-Sense | Yes |
| Input Power Supply | Indoor Unit |
| Interconnecting Cable | 3.5 m |
| ISEER (Star Rating) | 3.9 (3 Star) |
| Liquid Tube Size Outer Diameter Inches (mm) | 1/4" (6) |
| Lock | Yes |
| Max. Ambient Temp | 52 °C |
| Max. Piping Capability Total | 12 m |
| Max. Piping Capability Vertical | 7 m |
| Modes | Cool/Dry/Fan/Sleep/Turbo |
| Net IDU Dimension (W x H x D) | 86.5 cm x 28.9 cm x 23 cm |
| Net ODU Dimension (W x H x D) | 78 cm x 54.5 cm x 32 cm |
| Net Weight IDU | 10.2 Kg |
| Net Weight ODU | 21.8 Kg |
| Noise Level Indoor (High/Medium/Low) In dB(A) | 43/40/37 |
| Noise Level Outdoor | 55 dB(A) |
| Power Input | 1220 Watts |
| Rated Current | 5 Amp |
| Rated Voltage/Frequency/Phase | 230 V/50 Hz/1 Phase |
| Refrigerant | R32 |
| Refrigerant Additional Charge Beyond 4m (g/m) | 15 |
| Self-diagnosis (Error Codes) | Yes |
| Suction Tube Size Outer Diameter Inches (mm) | 9 |
| Timer On/Off | Yes |
| Tonnage Classification | 1.1 TR |
| Vertical Louver | Manual |
| Compressor Warranty | 10 Years |
| Cools the room faster | Get up to 20% higher cooling capacity with our Turbo Cool AC. |
| 4-way swing technology | Faster comfort in every corner. |
| Experience cooling anywhere in the room | The air conditioner comes equipped with 2 sensors, one on the unit and the other on the remote handset. The sensor in the remote will then sense the temperature around you and will control the air conditioner to match the set temperature with that of your location, providing utmost comfort. |
| Adjust power usage as per cooling need | 5-in-1 convertible technology enables 5 levels of cooling selection basis comfort. Capable of running at 40%, 60%, 80%, 100% and 120% load capacity. |
| Wide indoor unit | Wider louvres in the indoor unit. |
| Get the assurance of copper | Ensures greater durability and delivers peace of mind. |